Chip do tonera, co i jak?Chip toner, co i jak?

Producenci drukarek zabezpieczając się przed masowym kopiowaniem oryginalnych tonerów wprowadzili szereg rozwiązań mających na celu utrudnienie kopiowania ich rozwiązań. Wobec szeregu patentów na poszczególne podzespoły kartridża przeznaczonego do drukarki laserowej najbardziej spektakularnym rozwiązaniem było zastosowanie specjalnych układów zliczających montowanych w obudowie tonera, które zliczają liczbę wydrukowanych stron i blokują wkład laserowy po osiągnięciu zadanego limitu wydruków.  Komunikacja chipa w tonerze z drukarką przebiega w postaci fizycznego elektrycznego kontaktu lub w drodze radiowej, wówczas chip posiada nawiniętą lub nadrukowane zwoje, w których w otoczeniu pola magnetycznego indykuje się prąd elektryczny zasilający układ chipa nie mając z drukarką fizycznie żadnego styku. Generalnie chip zliczający w kartridżach jest jednorazowego wykorzystania, wyjątkowo udaje się zresetować  niektóre z modeli Samsung, Minolty i Xeroxa. Powszechność zastosowania chipów do kaset w drukarkach obejmuje prawie wszystkich producentów z wyjątkiem aktualnie Brother, który zamiast układów elektronicznych wierny jest rozwiązaniom mechanicznym i przyzwyczajony do stosowania specjalnych reseterów, których jednak pozbawione są kasety startowe.

W aspekcie powyższych faktów regenerując samodzielnie wkład drukujący do Canon, do Dell, do Epson, do Hp, do Minolta, do Lexmark, do Oki, do Samsung, do Xerox zawsze należy pamiętać o zaopatrzeniu się w taki układ zliczający, a w przypadku do Brother w reseter i obudowę, gdyż pomimo napełnienia kasety drukarka nam nie ruszy. Najczęściej wyświetlane komunikaty przez urządzenia drukujące to „toner empty”, „toner missing”, „replace toner”.


Dla utrudnienia życia użytkownikom, chip zliczający nie jest jedynym elementem drukarki, który zabezpieczany jest w drodze elektronicznej. Nader często dotyczy to również modułów bębna, samego bębna, czy też pasa transmisyjnego. Zasada działania chipa w tych komponentach elektrograficznych jest identyczna jak w kartridżach. Najczęściej pomaga tylko wymiana pod warunkiem jednak iż stan modułu drukującego jest w należytym stanie i może być dalej użytkowany bez obawy o pogorszenie jakości wydruków.

Montaż chipa zazwyczaj jest banalny, jest on przyklejany w odpowiednie miejsce na obudowie tonera, przykręcany za pomocą śrubek, wciskany w specjalne miejsce lub wsuwany.  Kształty są różnorakie, okrągłe, prostokątne. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, najczęściej zainstalowane są na pojedynczy lub na dwa nieduże wkręty, mają kształt prostokąta z trzema lub dwoma miejscami stykowymi miedzianymi w celu kontaktu z osprzętem drukarki. Chipy dedykowane kontrolują działanie maszyny jak również informują o stanie wymiany zbiornika odpadowego na toner.Ważne jest w momencie zakupu chipów do własnoręcznie regenerowanych wkładów drukujących, powinny być one w pełni kompatybilne z drukarką i współpracować z drukarkami posiadającymi nowe firmware. Pamiętać też należy o lokalizacji geograficznej sprzętu, chip do drukarki przeznaczony na inny obszar może nie współpracować z drukarkami z polskiego regionu dystrybucji. Oprogramowanie chipa do wkładu drukującego nie powinno też naruszać praw patentowych oryginalnych wytwórców, gdyż wówczas możemy być oskarżeni o uczestniczenie w kradzież praw patentowych, czy własności intelektualnej.

Zasada regeneracji tonerów na dzisiaj jest prosta, napełniając toner w drukarce zawsze pamiętajmy iż zazwyczaj oprócz proszku, czy bębna potrzebny jest mały chip do tonera, czy kartridża, bo inaczej drukarka nam się nie uruchomi.