Oki - reset bębna - drum.

W drukarkach czarno-białych Oki podstawowe materiały eksploatacyjne jak toner i bęben, a właściwie moduł bębna są samodzielnymi podzespołami elektrograficznymi. Kształt tonera przybiera najczęściej formę tuby, którą łatwo uzupełnić proszkiem tonerowym i zamontować kompatybilny chip zliczający. Pozostaje jednak pytanie, co zrobić gdy mamy informację na panelu sterującym drukarki iż skończył się bęben i konieczna jest jego wymiana. Najtańszym zarazem i najprostszym rozwiązaniem o ile wydruk jest prawidłowy, a bęben jeszcze nie zużyty pozostaje zresetowanie drukarki, tak aby urządzenie rozpoznawało stary moduł jako nowy. Podkreślamy jednocześnie, iż resetowanie materiału eksploatacyjnego jakim jest drum i nie dotyczy tego elementu, lecz wyłącznie drukarki. Po resecie bębna możemy włożyć do urządzenia jakikolwiek bęben i tak drukarka będzie nadal prawidłowo pracować do osiągnięcia ponownego limitu, czyli np. 25000 stron.

Sprawa resetu drukarek monochromatycznych z serii B oraz urządzeń wielofunkcyjnych czarno-białych serii MB, jest czynnością  prostą i nader nieskomplikowaną. Tym samym sposobem możemy zresetować wiele maszyn Oki, z których wymienimy chociażby dla przykładu:

 1. B401d, B401dn, MB441, MB451, MB451w
 2. B411d, B411dn, B431d, B431dn
 3. MB480,
 4. Mb471,
 5. MB470
 6. MB461dn
 7. MB460
 8. B4100, B4200, B4250, B4300, B435o i wiele innych.

Nie potrzebne są żadne specjalne umiejętności, ani specjalistyczne narzędzia, aby drukarka ponownie odżyła i cieszyła nas naprawdę tanim wydrukiem. Warunkiem zresetowania modułu bębna w wymienionych modelach drukarek i nie tylko jest zaopatrzenie się w stosowny smartchip fuse, który w prosty sposób zapewni nam reset urządzenia. Jego konstrukcja umożliwia szybka instalację w drukarce. Jest jednorazowego wykorzystania, a sposób montażu banalny.

Na czas zabawy z drukarką warto odłączyć ją z sieci i spokojnie wykonać następujące kroki. Myślimy iż nie przesadzimy jeżeli powiemy iż operacja zajmie nam nie więcej niż 3 minuty.

 1. Wyłanczamy drukarkę i wyciągamy cały moduł elektrograficzny z urządzenia, tj. bęben łącznie z tonerem,
 2. Kupiony wcześnie smart chip do oki montujemy w drukarce zgodnie ze wskazówkami załączonymi na zdjęciu. Najważniejsze jest zlokalizowanie dwóch styków elektrycznych w urządzeniu, nie powinno to być trudne są położone najbliżej siebie i stykają się z modułem bębna,

 1. Wąsy chipa resetującego lekko zawijamy tak, aby był kontakt elektryczny i możliwość włożenia bębna, 1. Po zamontowaniu chipa do Oki wkładamy powrotnie moduł bębna wraz z tonerem i włączamy drukarkę,
 2. Powinien rozpocząć się proces inicjalizacji jak w przypadku nowego modułu,
 3. Po zakończeniu całego procesu przez drukarkę możemy element zdemontować i cieszyć się z taniej wymiany bębna w drukarce (kasowanie licznika bębna do Oki B401).
Jeżeli wydruki są nie zadawalające pod względem jakości (pasy na wydrukach, przejaśnienia, zbrudzenia) konieczna może być wymiana samego elementu światłoczułego, które też są dostępne jak pojedyncze elementy. Cały proces taniego drukowania polega na stosowaniu sprawdzonych komponentów renomowanych producentów. Przy stosowaniu dobrych zamienników, żywotność modułu drukującego w urządzeniach w rzeczywistości jest dwukrotnie większa aniżeli deklaruje producent. Pozostaje nam więc kupować dobre i sprawdzone zamienniki lub samemu zregenerować. Pełną ofertę można znaleźć w naszym sklepie www.tonerdruk.pl.